/

#MOTOMAG: Jesienny poradnik dla kierowców

Przyszła jesień a wraz z nią, ciężkie warunki do jazdy samochodem. Deszcz, błoto, mgła i krótsze dni nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze. W takiej sytuacji kierowcy powinni  zachować szczególną ostrożność, ale duże znaczenie ma również stan naszego auta. Co warto sprawdzić? Dziś wspólnie ze Szkołą Bezpiecznej Jazdy Renault odpowiemy Wam na to pytanie.

wycieraczki

Jesienne opady deszczu wymagają częstego korzystania z wycieraczek, ponieważ dobra widoczność to absolutna podstawa bezpiecznej jazdy.
Dość łatwo stwierdzić, kiedy wycieraczki nie spełniają już swojego zadania. Jeśli zauważymy, że źle zbierają wodę, rozmazują zanieczyszczenia czy piszczą, możemy zakładać, że pióro wycieraczki jest zużyte i należy ją wymienić – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Oprócz tego kierowca powinien zadbać o to, by zbiornik spryskiwacza był napełniony płynem, oraz regularnie czyścić szyby zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W ten sposób zapobiegamy również oślepieniu promieniami słońca, które mogą odbić się od brudnej szyby.

akumulator

Jesienna pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego najlepiej sprawdzić stan akumulatora zanim zaskoczą nas ujemne temperatury. W takich warunkach przy niskim stopniu naładowania akumulatora możemy mieć problemy z uruchomieniem silnika. Do podładowania akumulatora służą tzw. prostowniki. Należy zwrócić także uwagę, czy styki akumulatora są poprawnie zamocowane oraz czy nie są zaśniedziałe.

reflektory

o, czy reflektory dobrze nam służą, ma ogromne znaczenie zwłaszcza jesienią. Wtedy wcześnie zapada zmrok, a warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na widoczność.
Należy regularnie kontrolować stan wszystkich świateł, łącznie z tymi, z których korzystamy rzadziej, np. przeciwmgielnymi. Reflektory powinny być czyste oraz ustawione w taki sposób, by nie oślepiać innych kierowców – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

2 Comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

#FOODMAG: Wywiad z dietetyk Karoliną Madej – wszystko o zdrowej diecie

Następny

#DESIGNMAG: Wnętrzarskie trendy