#MOTOMAG: Bezpieczna jazda

Renault CLIO

Wspólnie z Renault, przygotowaliśmy dla Was kolejny tekst poradnikowy. Takie informacje są niezwykle przydatne, w zaskakujących i trudnych sytuacjach na drodze. Jaki problem poruszymy dziś? Zapraszamy do lektury!

Na pewno, wiele razy spotkaliście się z dziwnym zachowaniem kierowców. Najczęściej spotykanym jest tzw. ścinanie zakrętów czyli zjeżdżanie na sąsiedni pas ruchu. W wielu przypadkach wynika to z niewłaściwej techniki jazdy i z wchodzenia w zakręt ze zbyt dużą prędkością. Takie zachowanie nie tylko grozi zderzeniem czołowym, lecz także może wystraszyć innych kierowców i doprowadzić ich do nerwowego ruchu kierownicą, a w konsekwencji do utraty panowania nad samochodem.

trzymaj się swojego pasa ruchu

Kierowca powinien w miarę możliwości jechać środkiem swojego pasa ruchu, tak żeby zapewnić jak największy margines bezpieczeństwa z obu stron. Naturalnym rozszerzeniem tej zasady jest ustawianie samochodu względem drogi/pasa ruchu stosownie do sytuacji, tak aby jak najwięcej widzieć i mieć miejsce na reakcję w chwili zagrożenia. Pamiętajmy jednak, by nie przekraczać linii wyznaczającej pas również z prawej strony, nawet po to, by ułatwić innym manewr wyprzedzania. Pobocze nie służy do jazdy po nim, mogą znajdować się na nim piesi – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

jedź ostrożnie

A jak zachować się w sytuacji braku wyznaczonych pasów ruchu? Obowiązek trzymania się swojego pasa ruchu nie zależy od tego, czy na jezdni namalowano linie, które go wyznaczają. Jeżeli obszar przeznaczony do ruchu w jednym kierunku jest na tyle szeroki, że zmieszczą się tam dwa rzędy pojazdów wielośladowych, zachowujmy się tak samo, jak gdyby te dwa pasy ruchu oddzielała linia. Nie możemy na przykład bez zachowania odpowiedniej ostrożności i sygnalizowania tego manewru wyjeżdżać na sąsiedni pas w celu ominięcia przeszkody czy wyprzedzania – tłumaczy Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

#BEAUTYMAG: Domowy sposób na biały uśmiech

Następny

#BEAUTYMAG: #Dailyroutine: Karolina Kurowicka