#MOTOMAG: Jak działa samochód elektryczny?

Dziś wspólnie z Seat Polska, opowiemy Wam o samochodach elektrycznych. Kiedyś, nie do pomyślenia było, że ładowanie auta z domowego gniazdka będzie możliwe. Jak to działa? Już wyjaśniamy.

prąd


Istnieją dwa typy prądu – przemienny i stały. Do ładowania pojazdu elektrycznego mogą posłużyć obydwa rodzaje – w domowej sieci elektrycznej wykorzystywany jest prąd przemienny, natomiast prąd stały umożliwia ładowanie na stanowiskach do szybkiego ładowania. Warto zatem pamiętać, by samochód był wyposażony w różne złącza.

serce auta

W samochodzie elektrycznym znaczącą rolę odgrywa akumulator magazynujący energię. Współcześnie nie są już pojedynczą jednostką – składa się z modułów podzielonych na ogniwa. Dzięki takiej budowie w razie awarii jednego z modułów można wymienić go bez ingerowania w pozostałe fragmenty akumulatora.

seat mii - zasięg i moc

Silnik elektryczny przekształca energię elektryczną w siłę napędową. Po jego uruchomieniu prawie przez cały czas utrzymywany jest ten sam poziom mocy.
Samochody elektryczne mogą osiągnąć pełną moc tuż po uruchomieniu, co jest niemal niemożliwe do osiągnięcia w pojazdach wyposażonych w silnik spalinowy. Na przykład, pierwszy model samochodu elektrycznego SEAT – SEAT Mii electric zapewnia 61 kW/83 KM mocy i moment obrotowy na poziomie 212 Nm. Przekłada się to na przyspieszenie od 0 do 50 km/h w 3,9 sekundy.

W przeciwieństwie do samochodów spalinowych samochody elektryczne podczas jazdy miejskiej zużywają mniej energii, ponieważ odzyskują ją podczas hamowania. Dzięki temu zasięg Mii electric wynosi nawet 260 km w cyklu mieszanym i do 360 km, gdy użytkownik przemieszcza się tylko po mieściedodaje Santi Castellá, kierownik działu elektromobilności w SEAT.

Nam szczególnie spodobał się Mii w kolorze czarnym. Ten mały kompaktowy samochód dobrze sprawdzi się w miejskiej dżungli i codziennej walce o miejsce parkingowe (zmieści się wszędzie!) 🙂 Do tego jest przyjazny środowisku. Kto z Was chciałby mieć taki samochód? My na pewno!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

#MODAMAG: Fashion story X VEJA

Następny

#BEAUTYMAG: #Dailyroutine: Marta Podbielska