Idealny krem do twarzy

Tylko dobrze dobrane kosmetyki mogą pomóc w codziennej pielęgnacji naszej skóry. Najbardziej istotną rzeczą jaką powinniśmy się kierować przy wyborze kremu do pielęgnacji twarzy jest ocena typu cery.
Normalna, sucha, tłusta, mieszana, naczyniowa a może trądzikowa? Przeczytaj nasz krótki przewodnik i poznaj swoją skórę na nowo.

Cera normalna – charakteryzuje się równym kolorytem oraz odpowiednim poziomem nawilżenia.
Niestety w  dzisiejszych czasach niewiele osób może pochwalić się taką cerą. Jest to konsekwencja rozwoju cywilizacyjnego, co za tym idzie bardzo dużego zanieczyszczenie powietrza i stresu.

Cera sucha – poziom nawilżenia jest zbyt niski, jest to widoczne przez pojawiające się suche łuski na powierzchni naskórka, występuję uczucie ściągnięcia, czasem świądu; elastyczność takiej cery jest obniżona, pojawiają się szybciej drobne zmarszczki tzw. fine lines. Cera sucha może dotyczyć każdej grupy wiekowej, ale fizjologicznie najczęściej występuje u osób starszych. Jest to związane ze zmniejszoną ilością wytwarzanych fibroblastów, czego konsekwencją jest spadek zawartości kwasu hialuronowego w komórkach skóry. Kolejną przyczyną jest zmniejszenie ilości gruczołów łojowych oraz spadek ilości lipidów naskórkowych (ceramidów, steroli) związany z wiekem.

Cera tłusta – cechuje się zwiększoną produkcją sebum, co spowodowane jest nadmierna aktywnością gruczołów łojowych, skóra świeci się; zazwyczaj występują zaskórniki zamknięte oraz otwarte. Widoczne są też rozszerzone pory. Typowo występuje u osób w wieku dojrzewania.

Cera mieszana – jest typem który łączy cechy cery suchej i tłustej. W strefie T( czoło, nos, broda) występuje skóra tłusta, a na policzkach mogą pojawiać się cechy typowe dla skóry suchej. Jest to najczęściej występujący rodzaj cery.

Cera naczyniowa – charakteryzuje się nadmierną wrażliwością i reaktywnością naczyń krwionośnych na różne czynniki (zmiany temperatury, czy substancje chemiczne). Często występują zaczerwienienia i  teleangiektazje. Skóra zazwyczaj jest napięta i często występuje uczucie gorąca, pieczenia.

Cera trądzikowa – taka skóra charakteryzuje się występowaniem zaskórników otwartych, zamkniętych, krostek, guzków zapalnych( oczywiście jest to zależne od rodzaju trądziku), skóra ma niektóre cechy cery tłustej, ze względu na zwiększoną reaktywność gruczołów łojowych.

fot. Pinterest
Przed doborem odpowiedniego kremu należy przeanalizować dokładnie swoją skórę, jej wygląd i to jak reaguje na różne czynniki. Zwróćcie uwagę na poziom nawilżenia, wydzielanie sebum, zmiany skórne. Jeśli źle dobierzecie kosmetyk możecie nawet pogorszyć stan swojej skóry, np. przesuszyć lub „zapchać”-czyli zablokować ujścia gruczołów łojowych nieodpowiednimi składnikami kremów, które wykazują działanie comedogenne.

Please follow and like us:
error

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Higiena kosmetyków

Następny

Ministerstwo urody