Higiena kosmetyków

O czym należy pamiętać i jakich błędów unikać?
Po pierwsze, by produkt kosmetyczny mógł pełnić swoje funkcje musi być prawidłowo przechowywany. Gdzie zazwyczaj trzymasz swoje kosmetyki? Większość z nas odpowie “jak to gdzie?- w łazience”. Oczywiście jeśli chodzi o kosmetyki kąpielowe jest to naturalne. Natomiast jeśli chodzi o kremy, balsamy, różnego rodzaju serum i maseczki to zdecydowanie nie jest ich miejsce. Wysoka wilgotność oraz temperatura, to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.
Żadna z nas nie chce, żeby w  ulubionym kremie rozwinęły się jakieś drobnoustroje chorobotwórcze. Oczywiście podczas procesu technologicznego wytwarzania kosmetyku, kwestie te są już brane pod uwagę. Dlatego w preparacie, który jest prawidłowo przechowywany do takiej sytuacji dojść nie powinno.

fot. Pinterest Fot. Pinterest

Bardzo ważną sprawą jest stosowanie się do zaleceń na opakowaniu. Chodzi przede wszystkim o jednorazowe produkty kosmetyczne np. pojedyncze saszetki z peelingami lub kremami. Niestety często lekceważymy zalecenia i używamy ich kilka razy. Nie wolno tego robić (!) saszetka nie ma żadnego szczelnego zamknięcia, które chroniłoby kosmetyk przed rozwojem w nim niepożądanych mikroorganizmów.
Kolejnym istotnym tematem jest preferowanie kosmetyków zawierających dozownik. Dzięki niemu możemy zredukować do minimum wprowadzanie zanieczyszczeń do preparatu. Na przykład jeśli stosujemy krem w standardowym opakowaniu z zakrętką i nabieramy go palcami, wprowadzamy do środka kosmetyku różne zanieczyszczenia. Czyli dokładnie to co aktualnie znajduje się na naszej skórze plus to co fruwa w powietrzu. Kolejną dobrą metodą, jest stosowanie plastikowej szpatułki do nabierania kremu z pojemniczka. Szpatułkę po każdym użyciu należy umyć i zdezynfekować.

Pamiętajmy też o dokładnym sprawdzaniu i kontrolowaniu daty ważności umieszczonej na opakowaniach. Nie tylko lek czy produkty spożywcze posiadają termin przydatności. Jeśli stosujemy krem i nie zwracamy uwagi, czy jego ważność już minęła, to  konserwanty, które pozwalają na utrzymanie czystości mikrobiologicznej tracą swoje właściwości.

Reasumując, preparat z dozownikiem zawsze dłużej utrzyma swoje właściwości. W konsekwencji czego dłużej będziemy mogli używać go i podziwiać efekty działania. Dodatkowo zadbamy o własne bezpieczeństwo, gdyż stosowanie przeterminowanego preparatu może wywołać u nas różnego rodzaju alergie skórne, bądź infekcje bakteryjne skóry.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.