#YOURSTYLEMAG: Mikroplastik

Ostatnie badania dowodzą, że mikroplastik dostaje się do naszego organizmu głównie przez powietrze, którym oddychamy a nie przez wodę butelkowaną czy ryby. Mikroplastik wpływa negatywnie na nasze zdrowie i może powodować poważne schorzenia i choroby np. raka. 

Czym jest mikroplastik?

To cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy większej niż 1 milimetr, ale nie przekraczające 5 milimetrów. Mikroplastik używany jest głównie w produkcji niektórych produktów, między innymi pasty do zębów, brokatu lub kremów z filtrem. Powstaje również w wyniku powolnej degeneracji plastikowych butelek i siatek lub innych tworzyw sztucznych.

Nie znamy jeszcze pełnych informacji na temat tego jak dokładnie mikroplastik wpływa na nasze zdrowie. Jednak badania, które były przeprowadzone do tej pory dowodzą, że jest bardzo niebezpieczny. Nawet niewielka ilość tych mikroskopijnych cząsteczek może wywoływać zmiany w naszym układzie oddechowym, w krwiobiegu i w układzie nerwowym.

Co zrobić, żeby ograniczyć mikroplastik w naszym otoczeniu?

  1. Sprawdź czy masz czystą i dobrze zamontowaną wentylacje w domu, w domowym powietrzu jest skoncentrowana większa ilość mikrocząsteczek. Większa niż na dworze!
  2. Częste odkurzanie i utrzymywanie czystości  jest bardzo ważne, w kurzu jest najwięcej cząsteczek mikroplastiku.
  3. Jeśli planujesz remont, wybieraj naturalne tworzywa np. drewno. Linoleum oraz wykładziny cały czas emitują mikroplastik do powietrza.
  4. Unikaj sztucznych tkanin w swojej garderobie. Wszystkie, noszone przez nas, syntetyczne materiały, sprawiają, że wdychamy mikroplastik codziennie co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
  5. Unikaj kosmetyków (peelingów, past do zębów, kremów), które zawierają cząsteczki mikroplastiku.
  6. Zainwestuj w filtr powietrza do swojego domu, więcej na temat tych niezawodnych urządzeń przeczytasz tu – BLUEAIR.

Zacznijmy dbać o nasze środowisko, jeśli nie dla siebie to dla naszych dzieci. Bo to one będą żyły w takim świecie jaki im teraz tworzymy!

Please follow and like us:
error

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *